Ćwiczenia idealnie dla kobiet w wieku 40+. Wykonuj je systematycznie co tydzień.

Regularność warunkiem skuteczności ćwiczeń!

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia, które są wykonywane regularnie, a nie tylko sporadycznie. Jest to szczególnie istotne u dojrzałych kobiet. U nich to bowiem zmiany hormonalne wpływają na pogorszenie przemiany materii i determinują stopniowy przyrost zbędnych kilogramów.

Kobiety po 40-tce powinny ćwiczyć przynajmniej raz w tygodniu nie tylko dla utrzymania prawidłowej wagi. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia tkankę kostną i usprawnia mięśnie, a także wpływa na dobry stan naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu żylaków, niezwykle uciążliwych zwłaszcza dla żeńskiej części społeczeństwa.

Ważne jest, aby wysiłek fizyczny dostosowany został do wieku osoby ćwiczącej. Często zdarza się bowiem, że kobiety po 40. roku życia rozpoczynają trening od biegania, uznawanego powszechnie za najlepszy sposób zrzucenia wagi. Intensywny bieg może przynieść w tym przypadku zupełnie odmienne rezultaty i zakończyć się nadmiernym obciążeniem stawów i mięśni, co może znacząco zniechęcić je do dalszego wysiłku.

Sprawność ruchowa po 40 roku życia jest możliwa!

Aby zachować sprawność ruchową i dobrą kondycję po 40. roku życia, kobiety powinny postawić przede wszystkim na odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń i ich regularność. Pozwala to nie tylko obniżyć ilość zbędnych kilogramów, ale również skutecznie kontrolować ich przyrost.

Właściwie dobrane ćwiczenia nie powodują dużego obciążenia, a więc mogą być wykonywane nawet każdego dnia, co z kolei wpływa na ich efekty. W tym przypadku warto postawić na odpowiednie zestawy, dedykowane do poszczególnych partii ciała.

Mięśnie pleców i brzucha

Problemy z kręgosłupem są niezależne od wieku i pojawiają się coraz wcześniej. W dużej mierze uwarunkowane są one małą siłą mięśni, których głównym zadaniem jest wspieranie kręgosłupa w jego pracy i podtrzymywanie go. Ćwiczenia tej partii powinny dążyć do ich wzmocnienia.

Aby to uczynić, należy leżąc na brzuchu, unosić na rękach górną część ciała. Ważne, aby ruch ten odbywał się płynnie i powoli, a jego efektem końcowym mają być wyprostowane łokcie obu rąk. W tej pozycji należy utrzymać się od 3 do 5 sekund, a całe ćwiczenie powtórzyć 30 razy.

Kolejne ćwiczenie odbywa się w pozycji leżącej na plecach. Polega ono na powolnym podnoszeniu nogi do pionu i dołączeniu do niej drugiej nogi również płynnym ruchem. Ręce są w tym czasie ułożone wzdłuż ciała. Nogi należy utrzymywać pod kątem prostym do podłoża przez kolejne 10 sekund, a następnie powoli ułożyć je z powrotem na podłodze. Całość powtórzyć 30 razy.

Na ratunek stawom nóg

Pozostając nadal w pozycji leżącej, należy ugiąć obie nogi w kolanach i przyciągnąć je do klatki piersiowej. Aby pomóc sobie w tej czynności, można posiłkować się dłońmi, które powinny znaleźć się na wysokości podudzia. Ćwiczenie to przyczyni się do regeneracji zarówno stawów kolanowych, jak i biodrowych.

Aby je dodatkowo wzmocnić, należy przejść do pozycji stojącej. Tym razem ważne są wyprostowane plecy, pomagające utrzymać równowagę. Ćwiczenie polega na naprzemiennym przyciąganiu kolan do klatki piersiowej.

Podobną aktywność można wykonać siedząc na krześle z wysokim oparciem. To świetny sposób na krótką przerwę w pracy, czy też w domowych zajęciach przed monitorem komputera.

Trening dla brzucha, ud i pośladków

Podczas wykonywania ćwiczeń, ciało powinno być wsparte przy pomocy kolan i dłoni na podłodze, a głowa uniesiona w górę. Każdą z nóg należy zgiąć kolejno w kolanie i podnosić tak, by stopa zbliżała się do głowy. W tak napiętej pozycji trzeba wytrzymać 5 sekund. Cały schemat powtórzyć 30 razy – po 15 dla każdej nogi.

Dolną część ciała można wzmocnić jeszcze jednym ćwiczeniem. Odbywa się ono w przyklęku, a polega na podnoszeniu jednocześnie lewej ręki i prawej nogi, a następnie na zmianie stron. Dodatkowo konieczność utrzymania równowagi wzmacnia napięcie, w które zaangażowane są pozostałe grupy mięśni, co również przyczynia się do ostatecznego efektu.

Nie tylko bieganie!

Dojrzałe kobiety nie muszą wylewać potów w intensywnych biegach, czy poświęcać czasu na długie spacery, by utrzymać dobrą formę i wspaniałą sylwetkę. Warto skupić się bowiem na mniej forsownych, ale regularnych ćwiczeniach, które poprawią wygląd, wzmocnią pewność siebie i zahamują zmiany, wynikające z nieubłaganego upływu czasu.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!