Dieta onkologiczna – tych produktów unikaj

Dieta to czynnik, który w znacznym stopniu wpływa na efektywność leczenia nowotworów. Prawidłowo zbilansowany jadłospis powinien dostarczać organizmowi niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Choroba znacząco modyfikuje potrzeby żywieniowe i determinuje konieczność wprowadzenia w życie nowych zasad dietetycznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów onkologicznych dotyczące komponowania posiłków?

Funkcje diety w chorobie nowotworowej

Aby pacjent mógł walczyć z chorobą, jego organizm powinien otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dobrze zbilansowana dieta może ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z chemioterapią i radioterapią. Przemyślany jadłospis to również wzmocnienie układu immunologicznego, który odpowiada za zaopatrzenie organizmu w siłę do walki z rakiem.

Stosowanie się do zalecenie żywieniowych umożliwia przede wszystkim utrzymanie masy ciała. Pacjenci onkologiczni często zmagają się z niedożywieniem – wpływa ono negatywnie na cały proces leczenia. Komponowanie posiłków z odpowiednich produktów jest też szansą na ograniczenie skutków ubocznych leczenia, a całościowo – poprawia ogólny komfort funkcjonowania pacjenta. Często zalecane są produkty wspomagające proces leczenia. Do diety dodaje się pożywienie, które ma za zadanie wzmocnić organizm w walce z nowotworem. Poleca się podawać szejki czy drinki, które zawierają niezbędne składniki. Dzięki nim możliwe jest m.in zapobieganie utracie masy mięśniowej. Przykładem takiego produktu jest Supportan – https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/supportan-drink/.

Jakich produktów unikać?

Istnieją produkty żywieniowe, które mają nie tylko szkodliwy, ale również kancerogenny wpływ na ogólny stan organizmu. Należy unikać przede wszystkim aflatoksyn. Znajdują się one m.in w nieświeżych orzechach. Potrawy, których pacjenci onkologiczni nie powinni umieszczać w swoim jadłospisie, to produkty wędzone, grillowane, a także smażone. Podczas tego rodzaju obróbki termicznej wydzielają się szkodliwe heterocykliczne aminy i policykliczne węglowodory aromatyczne.

Oczywistą rzeczą jest unikanie papierosów, alkoholu oraz innych używek. Niekorzystnie na organizm wpływają też produkty wysoko przetworzone. Wiele środków konserwujących jest szkodliwa – w szczególności dla osób chorujących na raka. Pacjenci powinni zrezygnować z niezdrowych tłuszczów oraz z nadmiaru słodzonych produktów.

Close up Happy Asian healthy woman smiled and holding glass of orange juice and vegetable salad to diet and eat clean food

Zalecenia żywieniowe

Odpowiednie odżywianie w chorobie nowotworowej może znacząco podnieść efektywność całego leczenia. Jakie są podstawowe zalecenia? Dietę warto potraktować jako niezbędną część leczenia. Powinna być ona lekkostrawna i składać się z jak najmniej przetworzonych produktów. Warto też skorzystać z porad dietetyka, który ułoży jadłospis oszczędzający chory narząd.

Do organizmu powinny być dostarczane węglowodany, białka i tłuszcze w odpowiednich proporcjach. Jest to absolutna podstawa zdrowego żywienia. Należy też dbać o podaż prawidłowej liczby kalorii. Szkodliwy wpływ na organizm mogą mieć ostre przyprawy i słodzone, gazowane napoje. 

Mimo konieczności wyeliminowania z diety dużej ilości potraw, możliwe jest ułożenie jadłospisu, który będzie zgodny z preferencjami danego pacjenta. Tylko taka dieta będzie skuteczna i chętnie przestrzegana. Utrzymanie planu żywienia, który eliminuje z posiłków wszystkie lubiane produkty, jest praktycznie niemożliwe. Warto pamiętać o fakcie, iż organizm zmagający się z nowotworem zużywa dużą ilość antyoksydantów. Powinny być one regularnie dostarczane w wyższych standardowo ilościach.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!