Ile godzin snu potrzebujesz, aby zachować zdrowie i czystość umysłu. Cenne informacje

Czy wiesz ile snu potrzebuje organizm w zależności od wieku? Aby zachować zdrowie i odpowiedni rozwój, nasze ciało musi mieć czas na odpoczynek. Warto więc wiedzieć, ile czasu wystarcza, aby organizm wypoczął i zregenerował się w trakcie snu.

Fizyczne zmęczenie to nie jedyny problem związany z brakiem snu. Może to prowadzić do braku apetytu, trudności w logicznym myśleniu i podejmowaniu decyzji oraz problemów z koncentracją.

Wielu ekspertów twierdzi, że problemy ze snem prowadzą do różnych problemów zdrowotnych. Serce może być zagrożone jeśli śpisz mniej niż pięć godzin w ciągu doby. Oprócz tego grożą Ci takie choroby jak cukrzyca i otyłość. Dlatego tak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego ile godzin snu potrzebuje Twój organizm, aby odpowiednio wypocząć.

Badania przeprowadzone przez profesora Charlesa Czeislera na Uniwersytecie Harvarda, miały za zadanie ustalić ile dokładnie godzin snu potrzebuje osoba w danym wieku. Badania trwały 10 lat. W ich trakcie odkryto ile czasu wystarczy na odpoczynek, tak aby nie wywierać negatywnego wpływu na stan zdrowia.

Oto zalecana ilość snu zależnie od wieku:

  • Noworodek (0 – 3 miesiąca) – 14 do 17 godzin
  • Niemowlę (4 – 11 miesiąca) – 12 do 15 godzin
  • Dziecko (1 – 2 lata) – 11 do 14 godzin
  • Przedszkolak (3 – 5 lat) – 10 do 14 godzin
  • Dziecko w wieku szkolnym (6 – 13 lat) – 9 do 11 godzin
  • Nastolatki (14 – 17 lat) – 8 do 10 godzin
 • Młodzież (18 – 25 lat) – 7 do 9 godzin
 • Dorośli (26 – 64 lat) – 7 do 9 godzin
 • Seniorzy (powyżej 65 lat) – 7 do 8 godzin

Liczba godzin snu zbliżona do wartości przedstawionych powyżej pozwoli Ci zwiększyć szanse na pozbycie się problemów ze zdrowiem.

Główne przyczyny problemów ze snem:

Najczęstsze problemy ze snem mogą wynikać głównie z dwóch powodów: stresu oraz nadmiaru technologii.

Stres: W momencie podenerwowania lub zagrożenia w naszym ciele uwalnia się kortyzol, zwany też hormonem stresu. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, organizm będzie mieć problem z zapadnięciem w sen i poświęceniem odpowiedniego czasu na regenerację.

Technologia: Aby uzyskać odpowiednią ilość snu organizm uwalnia melatoninę. Mózg nie jest w stanie uwolnić jej wymaganej ilości gdy organizm jest narażony na światło emitowane przez urządzenia takie jak smartfony czy laptopy. Jeśli kładziemy się spać w ciemnościach, pomagamy naszemu ciału uwolnić odpowiednią ilość melatoniny.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!