Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Lepsza i tańsza niż chemiczne środki. 15 metod na wykorzystanie sody oczyszczonej – królowej czystości.

Jeszcze zanim na świecie pojawiły się marki takie jak Persil czy chociażby nasz rodzimy Ludwik, istniała soda.

Soda nie służy tylko i wyłącznie do pieczenia ciast: to również naturalny środek czystości, który możemy nabyć za bezcen i używać niemal do woli. Soda ma wiele różnych zastosowań i spokojnie może zostać nazwana uniwersalnym środkiem czystości.

Co ważne, nie zaszkodzi nam; nie musimy obawiać się, że zetknięcie z nią sprawi, że staniemy się ślepi czy też będziemy mieli wrzody, bo detergent wyżre nam skórę. Ponieważ soda nie śmierdzi, używanie jej jako środka czyszczącego nie stanowi najmniejszego problemu.

Wzmacnianie działania detergentów

Dodatek sody sprawia, że działanie niektórych środków czystości staje się silniejsze. Nie próbujmy jednak eksperymentować z tym stwierdzeniem. Zapamiętajmy jedynie, że sody można bez problemu dodać do płynu do naczyń. Otrzymujemy wtedy środek, który poradzi sobie z silniejszym i bardziej uporczywym brudem niż ten, z którym zmagamy się na co dzień.

Soda działa w podobny sposób, jeśli połączymy ją z proszkiem do prania i wodą. Powstały w ten sposób środek czystości jest doskonały w walce z pleśnią, która może pojawić się na ścianach, oraz z brudem, gromadzącym się na fugach.

By wyczyścić fugi, potrzebujemy starej szczoteczki do zębów, za pomocą której dotrzemy do wszystkich zanieczyszczonych obszarów, znajdujących się między kafelkami. Soda przyda się również doskonale do czyszczenia plam i odświeżaniu różnego typu powierzchni.

Wilgotną ściereczką posypaną białym proszkiem możemy umyć znajdujące się w kuchni blaty i pojemniki. Soda może również posłużyć do czyszczenia tapicerki. Musimy jedynie pamiętać, by po tym, jak przetrzemy jej powierzchnię szmatką z sodą, musimy użyć też następnej, zamoczonej jedynie w wodzie.

Problem starych garów, które mogą się jeszcze przydać

Na pewno wiele osób borykało się kiedyś z problemem doczyszczenia starych, emaliowanych garnków, we wnętrzu których zbiera się osad.

Jeśli masz tego typu stary garnek i problem, wlej wodę do naczynia, dodaj jedną lub więcej (w zależności od pojemności naczynia) łyżeczkę sody. Wodę z sodą zagotowujemy w garnku, który następnie dokładnie myjemy. Kolejnym etapem pozbywanie się zabrudzeń z powierzchni naczynia będzie napełnienie do wodą i ponowne zagotowanie, jednak tym razem bez wody. Brud powinien zniknąć.

Na nieprzyjemne zapachy

Soda stanowi coś w rodzaju naturalnego odświeżacza powietrza. Możemy przygotować specjalne saszetki z sodą i umieścić je w lodówce lub koszu na śmieci (do tego ostatniego wystarczy sodę wsypać) czy innych miejscach, w pobliżu których mogą pojawić się nieprzyjemne zapachy (np. okolice kuwety).

Kolejnym miejscem, które stanowi często źródło nieprzyjemnego zapachu, jest zlew. Gdy tak się dzieje, mamy prosty i niezawodny sposób na pozbycie się tej dolegliwości. Jest nim soda, którą wsypujemy do odpływu.

By trick zadziałał, zaraz potem wsypujemy również ocet i odsuwamy się lub przykrywamy odpływ przygotowanym wcześniej naczyniem. Musisz pamiętać, że soda wchodzi w reakcję z octem i że wykorzystując podaną wcześniej radę, staniesz się tego świadkiem.

Zabawa z sodą i soda po zabawie 

Soda pomoże nie tylko w oczyszczaniu lodówki czy też… jabłek, które są często pokryte warstewką wosku. By ją usunąć, musimy przygotować roztwór sody i wykąpać w nim owoce, które chcemy zjeść.

Jeśli masz w domu małego, początkującego grafficiarza, który pokrywa ściany domu freskami, możesz spróbować usunąć je za pomocą wilgotnej ściereczki z sodą.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!