Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Oczyszcza krew i leczy nerki: tutaj instrukcja, jak wyhodować go w kwietniku i doniczce

Leczy zarówno nerki jak i płuca dodatkowo oczyszczając krew. Prosta w hodowli zarówno w doniczce jak i kwietniku.

Lubczyk należy do silnych, wieloletnich roślin, która dzięki temu, iż nie posiada naturalnych wrogów może dorastać do imponujących rozmiarów.

Garść porad od czytelniczki Katarzyny dotyczących uprawy tej fenomenalnej rośliny

Nasiona – jedynie od sprawdzonych dostawców

Przed zasianiem nasion w naszym ogrodzie lub doniczce warto zanurzyć ją na około dwie, trzy godziny w wodzie. Najlepszy efekt przyniesie mieszanie gleby kwiatowej z ogrodową. Należy pamiętać, iż lubczyk nie lubi gleb wapiennych oraz gliniastych.

Rośnie za to dobrze w lekko zagęszczonych glebach dobrze odprowadzających wodę. Dobranie odpowiedniej gleby jest więc kluczowym elementem udanej uprawy. Również czas wysiewu Lubczyku nie może być przypadkowy. Najlepsze efekty otrzymamy wysiewając nasionka jesienią, na przełomie października i listopada albo wiosną.

O ile dojrzała roślina jest niezwykle odporna na wszelkie choroby czy szkodniki tak w początkowych miesiącach warto zabezpieczyć nasze sadzonki na noc przy pomocy folii lub pokrowca. Sadząc lubczyk warto wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienia, jakiego potrzebuję ta roślina. I tak optymalne plony zyskamy umieszczając go tak, aby padało na niego światło poranne oraz pośrednie.

Lubczyk – właściwości lecznicze

O lubczyku często mówi się, iż jest to sekretna przyprawa naszych babć. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż zioło to jest niezwykle odporne, uprawia się je sposób minimalistyczny, posiada niepowtarzalny aromat a jego zastosowanie jest wyjątkowo wszechstronne.

Lubczyk początkowo smakuje słodkawo, aby z czasem nabrać bardziej wytrawnych, gorzkich tonów. Nasze babcie często nosiły go ze sobą gdyż jest to nie tylko przyprawa dodająca smaku ulubionym potrawą, ale także roślina niezwykle korzystna dla naszego zdrowia. Do właściwości leczniczych lubczyku należy przede wszystkim wpływ, jaki ma on na drogi moczowe.

Nie tylko działa on moczopędnie, ale także pomaga podczas bolesnych stanów zapalnych. Dzięki produkcji enzymów ułatwia trawienie oraz przyspiesza metabolizm a wyraźny smak poprawia także działanie organizmu w przypadku nawracających wzdęć.

Lubczyk działa także profilaktycznie chroniąc organizm przed stanami zapalnymi powodującymi w konsekwencji choroby stawów. Lubczyk wykorzystuje się także w problemach z przerostem prostaty. Część specjalistów polecam także jego zapach, jako element odprężający naszą psychikę.

Wsparcie pracy płuc

Tradycyjnie często wykorzystywano to rośliny, aby redukowania poziom śluzu w płucach. Ułatwiało to proces oddychania, przyspieszając wymianę tlenu w organizmie. Zawarte w lubczyku olejki eteryczne wpływają także kojąco w czasie podrażnień płuc a sama kuracji lubczykiem poprawia naszą kondycję już po 4 dniach.

Łagodzenie alergii

Lubczyk dzięki działanie uspokajającemu w sposób naturalny potrafi złagodzić objawy alergii oraz zmniejszyć uwalnianie histaminy. Łagodzi takaże podrażnienia wywołane nadwrażliwością na niektóre alergeny.

Inne korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie Lubczyku

  • Ułatwia chudnięcie dzięki wspomaganiu pracy jelit oraz poprawie metabolizmu.
  • Działa, jako profilaktyka chorób pęcherza żółciowego poprzez wspomaganie wydzielania żółci.
  • Pomaga podczas eliminacji wzdęć.
  • Oczyszcza naczynia krwionośne jest więc zalecany, jako profilaktyka układu krążenia.
  • Poprawia gospodarkę wodną w organizmie, usuwa jej nadmiar, działa także moczopędnie.
  • Pomaga w pozbyciu się zalegającego w płucach śluzu, ułatwia oddychanie.
  • Działa leczniczo na stawy.
  • Zalecany jest także w czasie grypy.

Pamiętaj o każdej części rośliny

W kuchni wykorzystać warto każdą część lubczyku. Korzenie po zmieleniu i ususzeniu znajdą zastosowanie, jako aromatyczna przyprawa. Do wszelkiego rodzaju sałatek, sosów czy bulionów dodać możemy zaś liście oraz łodygi.

Lecznicza herbata Liguryjska 

Zalecana w czasie detoksykacji organizmu, działająca korzystnie na stany zapalne dróg moczowych receptura jest niezwykle prosta w wykonaniu. Wystarczy zalać 250ml wrzącej wody jedną łyżeczkę posiekanych wcześniej liści, po czym napar ten zostawić na około 10 minut.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!