Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Jak rozpoznać objawy menopauzy – Sprawdź czy dotykają również Ciebie

Menopauza czy też przekwitanie bądź klimakterium, pojawia się u kobiet w różnym wieku, najczęściej jednak jest to okres między 45 a 55 rokiem życia.

Najbardziej powszechnym objawem, rozpoczęcia się tego procesu, jest zaburzenie miesiączkowania, choć oczywiście nie jest to objaw jedyny. Menopauza jako proces, który pojawia się regularnie, była oczywiście obiektem licznych badań naukowych, stąd wiedza o tym zjawisku jest obecnie całkiem powszechna.

W zależności od wielu czynników takich jak : status społeczny, choroby współistniejące czy też prowadzony tryb życia, kobiety mogą różnie przechodzić ten okres, natomiast zdecydowana większość kobiet narzeka na podobne dolegliwości.

Warto jednak nadmienić, że ze względu na kolejność pojawiania się ich, jak i wymienione czynniki, nie sposób wyróżnić jeden przebieg tego procesu, u każdej kobiety należy rozpatrywać go indywidualnie.

Co w takim razie można wymienić jako objawy menopauzy, oprócz wspomnianego już zaburzenia miesiączkowania?

Na pewno można zaliczyć do tego takie uciążliwe symptomy jak:

  • uderzenia gorąca
  • wysoka potliwość
  • ogólne zmęczenie
  • rozdrażnienie
  • bezsenność
  • wahania nastroju
  • szybsze tycie
  • opuchnięte nogi

Z wymienionych objawów zdecydowanie najczęstszym jest zwiększone odczuwanie zmęczenia – blisko 90% kobiet wymienia ten objaw jako występujący u nich przy przekwitaniu. Okres regeneracji się wydłuża co wpływa na zmniejszoną ilość sił czy też ogólne gorsze samopoczucie.

W godzinach wieczornych wiele kobiet również odczuwa uderzenia gorąca, w związku z niestabilną temperaturą ciała. Ciężko często znaleźć konkretną przyczynę takiego stanu rzeczy więc może też to stanowić solidny powód by sądzić, że właśnie rozpoczęła się menopauza.

O wieczornej porze bądź też w trakcie snu często dochodzi zwiększona potliwość, podobna do tych znanych ze stanów gorączkowych w organizmie. To oczywiście wpływa też na niższą jakość snu, bądź też bezsenność, co się przekłada na złe samopoczucie i wzmożony poziom stresu.

To też oczywiście wzmaga wahania nastroju, które często w takich przypadkach się pojawiają. Ten objaw ma swoje podłoże ściśle w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety.

Takim mocno zauważalnym objawem przekwitania jest też zwiększanie się masy ciała, często nieuzasadnionym żadnymi czynnikami zewnętrznymi czy wewnętrznymi. Jeśli weźmiemy pod uwagę wymienione objawy, łatwo zauważymy, że menopauza to nie tylko obciążenie fizyczne dla organizmu ale również psychiczne.

Istotnym aspektem jest, aby lekarz odpowiednio uświadamiał pacjentkę o tym, z czym się zmierzy w tym okresie a także jak sobie z tym wszystkim radzić.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!