Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Zwykły bez pomaga na wiele chorób. Ten olejek złagodzi ból w kolanach, kręgosłupie, reumatyzm.

Nie można zapomnieć urzekającego i magicznego zapachu bzu. Delikatny i słodki zapach kwitnących wiosennych ogrodów napełnia nas przyjemnymi doznaniami.

Ale nie wszyscy wiedzą o genialnych właściwościach leczniczych niektórych kwiatów. Oto właśnie na przykład zwykły bez jest w stanie pomóc ciału poradzić sobie z wieloma chorobami.

Lecznicze właściwości bzu znane są w medycynie ludowej od ponad stu lat. Kwitł on obficie w ogrodach szlachty Imperium Osmańskiego. Uważa się, że to właśnie tam roślina ta została po raz pierwszy wykorzystana do celów leczniczych i perfumeryjnych.

Bez zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, olejków eterycznych i flawonoidów, które mają pozytywny wpływ na organizm. Jest także doskonałym środkiem przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Przygotowuje się z niego np. herbatę, olej, kompresy i maści, które są dobre na reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, rwę kulszową, ostrogę piętową i dnę moczanową. Niestety olejek z bzu jest prawie niemożliwy do kupienia nawet w wyspecjalizowanych sklepach. Ale możesz łatwo przygotować go samodzielnie w domu.

Olejek z kwiatów bzu

Kwiaty należy zbierać na terenach zalesionych lub poza miastem – z dala od stref przemysłowych i zakurzonych dróg.

POTRZEBUJESZ

  • świeże kwiaty bzu
  • dowolny olej roślinny bez wyraźnego zapachu
  • 1 litrowy słoik z pokrywką
  • czysta gaza

PRZYGOTOWANIE

Ostrożnie oddziel małe kwiaty od łodyg i napełnij nimi słoik.

Podgrzej olej roślinny do 40 stopni i zalej nim kwiaty. Zamknij pojemnik pokrywką i odstaw go na 2 dni.

Olej przelej przez gazę, dobrze wyciskając płatki bzu. Ponownie podgrzej olej, dodaj świeżą porcję kwiatów i ponownie odstaw.

Powtarzaj procedurę, aż uzyskasz wystarczająco aromatyczny olej.

Możesz nim nacierać czoło i skronie jeśli cierpisz na migrenę, pomoże na bolące stawy itd. Spróbuj dodać ten produkt do kremu, balsamu, szamponu i odżywki – wzbogacisz swoje kosmetyki czarującym aromatem i cennymi substancjami.

Obecnie współcześni zielarze nadal używają olejku z bzu do leczenia wysypek, oparzeń słonecznych, drobnych skaleczeń i zadrapań oraz innych chorób skóry, takich jak trądzik i czyraki. Gdy podczas sprzątania dodasz olej do środków czystości, świeży zapach wypełni cały Twój dom.

Olejek ten leczy zapalenie oskrzeli, przeziębienia, ból gardła, grypę i stosuje się go w inhalacjach. Łagodzi stres oraz wszelkiego rodzaju zaburzenia nerwowe, zwiększa libido u kobiet i mężczyzn. Powodzenia!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!