Za pomocą liścia można rozmnożyć storczyki samodzielnie. Instrukcja jak to się robi krok po kroku

Storczyki to piękne kwiaty, które wstępują w dziesiątkach tysięcy odmian.

W polskich domach goszczą już od ponad dwudziestu lat i nic nie wskazuje na to, że moda na nie wkrótce przeminie. Kolekcjonowanie storczyków bywa uzależniające, chciałby się mieć ich jak najwięcej. Dlatego też często można spotkać się z pytaniem:

Czy storczyka rozmnożymy samodzielnie w warunkach domowych?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rozmnożenie ich w domu jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Pokażę Ci jak w prosty sposób rozmnożyć orchideę z jednego tylko liścia.

Do samodzielnego rozmnożenia storczyka potrzebować będziemy przede wszystkim zdrowy liść wraz z niewielką częścią łodygi, na której znajdują się punkty wzrostu. Kawałek łodygi jest tu niezbędny, ponieważ liść nie posiada punktów wzrostu, na których będą tworzyć się korzenie.

Ponadto przyda się nam: sekator ogrodowy (nożyczki) bądź ostry nóż, plastikowy pojemnik, przefiltrowana woda, nawóz ułatwiający formowanie korzeni, węgiel aktywny, kwas bursztynowy. Sadzonkę najlepiej pobrać ze zdrowej rośliny, to bardzo zwiększy szanse na ukorzenienie naszej orchidei.

Ostrożnie oddzielamy sekatorem bądź ostrym nożem zdrowy liść wraz z kawałkiem łodygi i odkładamy w suche miejsce na 8 godzin. Po tym czasie jedną tabletkę węgla aktywnego rozpuszczamy w szklance wody. Odcięty kawałek łodygi smarujemy „Kornevinem” (środkiem wspomagającym powstawanie korzeni) i umieszczamy w pojemniku z przygotowaną wcześniej wodą.

Dodatkowo, choć nie jest to niezbędne, możemy rozpuścić jedną tabletkę kwasu bursztynowego, który również stymuluje wzrost korzeni. Formowanie nowych korzeni u storczyków to proces długotrwały, jednak długi czas oczekiwania wynagrodzi nam radość z samodzielnie rozmnożonej rośliny.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!