Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Nie sądziłam, że taniec tak na nas działa. Korzyści płynące z tańca – dlaczego warto tańczyć w każdym wieku.

Taniec jest jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dla wielu z nas tańczenie jest to forma rozrywki, dla niektórych to pasja i sposób na życie, a jeszcze inni tańczą dla utrzymania zgrabnej sylwetki i sprawności fizycznej.

Są też osoby, które w miejscach nauki tańca szukają przyjaciół i pokrewnych dusz, z którymi spędzą resztę życia. Jak widać, taniec wiele ma imion i tak naprawdę jedynie od nas zależy, w jaki sposób będziemy go postrzegać.

Popularnym zjawiskiem ostatnich lat jest duża liczba ludzi starszych, którzy postanowili rozpocząć regularną naukę tańca. Z tego powodu naukowcy pracujący na Uniwersytecie Masaryka postanowili sprawdzić, czy występuje jakiś związek pomiędzy tańcem, młodością oraz zdrowiem.

Jak się okazało, doszli do wielu interesujących wniosków, o których część z nas nawet by nie pomyślała. Według badań osoby, które regularnie oddają się tańcu, mają sprawniejszy umysł, szybciej odzyskują sprawność fizyczną, a także więcej ruszają się w ciągu dnia.

Na podstawie tych badań udowodniono, że taniec ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i że płynie z niego wiele korzyści dobrze wpływających nie tylko na ciało, ale i mózg.

Najważniejsze wnioski owych badań to:

  • taniec to pewnego rodzaju psychoterapia, która hamuje rozwój wielu chorób pojawiających się wraz z wiekiem;
  • gdy tańczymy, nasz mózg bardzo mocno pracuje i pobudza do działania te części, których zazwyczaj nie używamy. Obie półkule działają jednocześnie;
  • postrzegany przez nas świat wydaje się po prostu większy i bardziej obszerny. Mózg w jednym momencie wykonuje wiele różnych zadań – pilnuje rytmu, monitoruje muzykę, a także kontroluje nasze ciało i jego ruchy.

Postanowiono przebadać również te osoby, które mają więcej niż 60 lat, a regularnie uczęszczają na zajęcia taneczne. Okazało się, że są one znacznie zdrowsze pod względem fizycznym, a ich ciała są po prostu sprawniejsze i silniejsze.

Różnice zauważono także w sferze psychicznej. Osoby oddające się tańcu szybciej znajdują logiczne wyjścia z sytuacji, lepiej analizują i sprawnie zapamiętują informacje.

Innymi korzyściami płynącymi z tańca jest dobra i pozytywna energia, która towarzyszy nam przez resztę dnia. Podczas tanecznych ruchów w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Dzięki temu jesteśmy po prostu weselsi, a nasze samopoczucie widocznie się podnosi.

Taniec niesie ze sobą wiele korzyści zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Dzięki niemu wszystkie mięśnie ciała są w nieustannym ruchu, przez co stają się silniejsze i sprawniejsze.

Dodatkowym plusem jest większa wydolność płuc, a co za tym idzie, większa ilość tlenu dostarczanego do wszystkich organów i tkanek. Szybszy przepływ krwi w organizmie chroni także przed wieloma chorobami sercowo – naczyniowymi i skutecznie niweluje ryzyko wystąpienia zawału serca.

Zwiększona praca mózgu i lepsza pamięć to skuteczne środki prewencyjne przeciw chorobie Alzheimera. Dodatkowo lepiej potrafimy wyrazić swoje emocje, opisać towarzyszące nam uczucia i otworzyć się na innych. To również fajny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, co można opisać jako połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Tańczenie jest bardzo korzystnym zajęciem, które poprawia nie tylko pracę naszego ciała, ale także mózgu. Nie musisz uczęszczać na specjalne zajęcia w szkole tańca – czasem wystarczy jedynie pobujać się w rytm ulubionych utworów, aby poczuć się lepiej i poprawić sobie humor na resztę dnia.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!