Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Jeśli masz brzozę w swojej okolicy, masz świetnego lekarza na wyciągnięcie ręki: pomaga na stawy, nerki i skórę

Brzoza, charakterystyczne drzewo o białej korze, nie tylko urozmaica krajobraz swoim ciekawym wyglądem, ale też posiada liczne właściwości zdrowotne.

W medycynie tradycyjnej stosuje się przede wszystkim pąki i liście brzozy, ale zastosowanie znajdują też jej kora i sok. W dalszej części artykułu poznasz właściwości lecznicze brzozy, a także nauczysz się przygotować proste i tanie kuracje z wykorzystaniem pozyskiwanych z niej surowców!

Jakie działanie lecznicze mają liście brzozy?

Liście brzozy charakteryzują się wysoką zawartością garbników, kwasów organicznych, cynku, karotenu i witaminy C. Wykazują działanie moczopędne – oczyszczają i odwadniają organizm, wspierając przy tym pracę nerek i dróg moczowych.

Poprzez usuwanie nadmiaru wody z organizmu, a także stymulację pracy wątroby i trzustki, napary z liści brzozy wspomagają odchudzanie i są popularnym składnikiem diet redukcyjnych.

Dodatkowo, brzoza znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń stawów, zapalenia kości oraz wykazuje pozytywne działanie przy miażdżycy i osteoporozie.

Jak przygotować liście brzozy?

Brzoza jest popularnym drzewem występującym licznie w lasach liściastych i mieszanych, parkach i na łąkach, więc jej liście najlepiej zebrać samodzielnie. Młode wiosenne liście zbieramy w okresie kwitnienia lub przed nim, zrywając je bezpośrednio z gałązek, poprzez pociągnięcie w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu.

Jeśli planujemy je zachować na później, warto je wysuszyć w temperaturze pokojowej, do tego celu należy rozłożyć liście cienką warstwą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, warto też od czasu do czasu je odwracać, aby schły równomiernie po obydwu stronach.

Wysuszone liście należy przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu – najlepiej przeznaczyć do tego celu szczelnie zamykany pojemnik.

Wysuszone liście powinny charakteryzować się lekko ostrym smakiem i przyjemnym brzozowym zapachem, prawidłowo suszone i przechowywane nie powinny tracić koloru.

Brzozowa herbata ze świeżych liści

Wiosną, zaraz po zebraniu świeżych liści można przygotować z nich wiosenną herbatkę o działaniu moczopędnym i dezynfekującym.

Stosowana przez 3 tygodnie – 1 filiżanka 3 razy dziennie, będzie stanowiła świetną kurację detoksykacyjną. Dodatkowo pomoże też na dolegliwości związane z nerkami, drogami moczowymi i reumatyzmem.

Jedyne czego potrzebujesz to:

  • 1 łyżka świeżych młodych liści brzozy
  • 250 ml wrzącej wody

Liście brzozy zalej wrzątkiem i pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut. Gotowy napar odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Letnią herbatę pij 3 razy dziennie po posiłkach.

Brzozowe kompresy na bóle stawów

Pąki brzozy i świeże liście działają kojąco w bólach stawów. Najprostszą metodą ich stosowania jest zgniecenie świeżych pąków/liści i przyłożenie bezpośrednio do bolesnego miejsca. Tak przygotowany okład obwiąż np. bandażem lub szalikiem i pozostaw na noc.

Ziołowy eliksir do włosów

Suszone liście i pąki brzozy oraz pokrzywa to łatwo dostępne składniki, z których przygotujesz domowy eliksir poprawiający elastyczność twoich włosów, nadający im blasku i ograniczający powstawanie łupieżu.

Wymieszaj składniki w proporcjach:

  • 4 części suszonych liści brzozy : 2 części suszonej pokrzywy : 1 część suszonych pąków brzozy

i zalej octem jabłkowym, zanurzając je na około 1 cm. Następnie pozostaw w zaciemnionym miejscu na 2-3 tygodnie i odcedź.

Gotowy eliksir, po uprzednim rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:1, wmasuj w skórę głowy po umyciu włosów.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!