Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Ziarenka czarnuszki mogą uratować Ci życie. Ten babciny zapomniany lek ma wiele zastosowań o których nie wiedziałaś.

Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to roślina nazywana również czarnym kminkiem, mimo że nic jej z nim nie łączy. Już ponad dwa tysiące lat jest stosowana na Wschodzie zarówno jako przyprawa, jak i wartościowy środek leczniczy.

Podobno nawet sam Mahomet doceniał czarnuszkę za jej właściwości. Miał on powiedzieć: „Ta roślina leczy wszystko z wyjątkiem śmierci”. I faktycznie tak jest. Czarnuszka jest skuteczna w walce z różnymi dolegliwościami, a o jej wpływie na organizm można przeczytać w tekstach wielu autorów. Warto dowiedzieć się, co jest w niej takiego niezwykłego.

1. Zapalenie gardła

Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwwirusowemu, czarnuszka zwalcza infekcje, dezynfekuje oraz uśmierza ból.

2. Cukrzyca typu 2

Czarnuszka zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają poziom cukru we krwi. Oprócz tego korzystnie wpływa na trzustkę – chroni ją i przyczynia się do jej regeneracji.

3. Epilepsja

Jeśli będziemy regularnie spożywać czarnuszkę, może ona przeciwdziałać padaczce oraz zmniejszać liczbę napadów.

Pixabay

4. Ciśnienie krwi

Obniża ciśnienie krwi oraz niweluje ryzyko związane z wystąpieniem zakrzepów.

5. Choroby grzybicze

Jest pomocna w odgrzybianiu organizmu. Dzięki obecnemu w czarnuszce, a zwłaszcza w oleju z jej nasion, składnikowi nazywanego tymochinon, wykazuje silne działanie antygrzybiczne.

6. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Ma właściwości przeciwskurczowe, co pomaga na uciążliwe wzdęcia. Czarnuszka łagodzi również zgagę i dobrze wpływa na pracę jelit.

Pixabay

7. Działanie przeciwnowotworowe

Od ponad 1000 lat olej z czarnuszki uważany jest na Wschodzie za naturalny środek do walki z rakiem. Przy regularnym stosowaniu może spowodować zahamowanie rozwoju komórek rakowych w jelicie cienkim. Także w przypadku innych nowotworów olej z czarnuszki może pomagać, więc warto go przyjmować. Polecane dawkowanie to trzy łyżeczki dziennie.

8. Brak odporności

Fantastycznym sposobem na wzmocnienie organizmu jest spożywanie na czczo jednej łyżeczki oleju z czarnuszki. Aby było smaczniejsze, można go dodać do soku lub wody z miodem.

9. Choroby skórne

Olej z czarnuszki jest pomocny w zwalczaniu trądziku, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

10. Alergie

Czarnuszka to doskonałe lekarstwo pomagające przy wszystkich alergiach. W przypadku występowania ostrych reakcji alergicznych (np. katar sienny czy kaszel) można dostrzec zauważalną poprawę u pacjenta po spożyciu czarnuszki. Zwłaszcza przy reakcjach alergicznych w drogach oddechowych wykazuje ona silne działanie łagodzące.

Czarnuszka przynosi tyle korzyści dla zdrowia, że bez wątpienia warto zacząć ją stosować. Nawet jeśli nie cierpimy na żadne z powyższych problemów, działajmy zapobiegawczo.

Czarnuszkę bez trudu kupimy w sklepach zielarskich oraz w większych marketach.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!