Domowy odświeżacz powietrza – Nie sądziłam że to takie proste. Nietoksyczny i za grosze. Już nie kupię w sklepie.

Zapach jest  jednym z najważniejszych elementów atmosfery naszego domu. Nic dziwnego, że wszyscy chcemy, żeby nasze domy pięknie pachniały.

Producenci odświeżaczy powietrza prześcigają się w pomysłach na formy i zapachy. Mamy więc atomizery i odświeżacze uwalniające zapach po  podłączeniu do gniazdka elektrycznego, o aromacie kwiatów, owoców czy świeżego górskiego powietrza.

Etykiety obiecują nam morską bryzę lub powiew lasu, a my nie myślimy o wszystkich szkodliwych substancjach chemicznych, które można znaleźć w ich składzie.

A znaleźć można  w nich pochodne benzenu, aldehydy, toluen i wiele innych substancji, które przyczyniają się do chorób ośrodkowego układu nerwowego czy powstawania wad wrodzonych. Dodatkowo, stosowanie substancji zapachowych w sprayu powodować może nasilenie objawów astmy.

Nie warto narażać się na ryzyko utraty zdrowia, jednak nie musimy rezygnować ze świeżego zapachu w domu. Przyjemny aromat możemy wyczarować samodzielnie, z naturalnych składników, niewielkim kosztem.

Odświeżacz z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona ma silne właściwości pochłaniania zapachów z otoczenia Dlatego idealnie nadaje się do przygotowania domowego odświeżacza. Wystarczy przygotować niewielki, ozdobny słoiczek z zakrętką, sodę oczyszczona, oraz ulubiony olejek eteryczny.

Jak przygotować? Do słoiczka wsyp  sodę tak, by powstała warstwa grubości ok. 1 cm. Dodaj kilka-kilkanaście kropli olejku, zakręć słoiczek i wstrząśnij jego zawartością.

Zrób dziurki w pokrywce – gotowe! Jeśli chcesz wzmocnić efekt zapachowy, zamiast zakręcać słoiczek, umieść w nim zapaloną świeczkę do podgrzewacza. Temperatura zwiększy wydzielanie substancji zapachowych i efekt będzie jeszcze lepszy!

Aromat świeżo parzonej kawy

Zapach świeżo parzonej kawy, kiedy zalewamy ją wrzątkiem w naszym ulubionym kubku lub uruchamiamy ekspres kojarzy nam się z relaksem i przyjemnością. Możemy zachować go na dłużej niż te krótkie chwile przygotowywania naszego ulubionego napoju!

Wystarczy, że świeżo palone ziarna kawy nasypiesz na małe spodeczki lub miseczki i ustawisz w różnych miejscach mieszkania. Świeczka umieszczona wieczorem na takim spodeczku stworzy romantyczny nastrój i wzmocni aromat!

Zapach pomarańczy

Odświeżacze powietrza z nutą owoców cytrusowych są bardzo popularne, kojarzą się bowiem z lekkością i świeżością. W domowych warunkach również możemy stworzyć piękny i trwały, pomarańczowy aromat, wzbogacając go dodatkowo o nuty korzenne. Taka kombinacja będzie idealna w okresie zimowym i świątecznym.

Co przygotować:

  • 1 pomarańczę
  • kilka kropli olejku pomarańczowego
  • kilka goździków
  • laskę cynamonu lub łyżeczkę mielonego
  • gwiazdkę anyżu

Z pomarańczy wykonaj ‘naczynko’ – odetnij górną część owocu i wydrąż miąższ łyżeczką. Do środka włóż wszystkie pozostałe składniki odświeżacza, dodaj kilka kropli olejku. W ten sposób wyczarujesz cudowny zapach, przywołujący atmosferę świątecznej radości.

Spróbuj stworzyć własne kompozycje zapachowe, wykorzystując do nich ulubione olejki eteryczne i aromatyczne przyprawy. Lawenda, cytryna, bergamotka… Kombinacji i zastosowań jest bardzo wiele, a wszystkie zapewnią przyjemny aromat bez szkody dla zdrowia.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!