Jak posprzątać szybko kuchnię metodą Konmari: 10 rad od Królowej Porządku

Poznaj Marie Kondo, czarującą Japonkę, która w wieku 30 lat zdołała wejść do setki najbardziej wpływowych ludzi na świecie według magazynu Time.

Jej książki na temat organizacji życia domowego zostały przetłumaczone na różne języki świata i sprzedały łączny nakład ponad 8 milionów egzemplarzy. Od stycznia 2019 r.

Netflix uruchomił reality show „Condo Cleaning”, którego ocena została pobita nawet przez najbardziej popularne programy kulinarne!

Marie Kondo

Zgodnie z zasadami sprzątania Marie Kondo w domu jest tylko miejsce na rzeczy, które przynoszą radość. Z całą resztą musisz się pożegnać i to szybko. Przecież zaśmiecona przestrzeń odwraca uwagę od tego, co jest naprawdę ważne w życiu.

Marie Kondo dosłownie odwróciła do góry nogami wiele mieszkań i domów! Dziś powiemy Ci jak znaleźć harmonię za pomocą metody „Konmari” .

Sprzątanie z Marie Kondo

Strategia

Gdy ilość rzeczy w Twoim domu staje się duża, powiedz sobie „Stop!”, Rozejrzyj się i podejmij decyzję, aby zmienić swoje życie w jednej sekundzie.

Stwórz plan sprzątania, podziel przestrzeń na strefy i przywróć porządek w każdej z kolei. Poświęć 20 minut dziennie każdej strefie. Zaznacz na liście ukończone prace, dzięki czemu poczujesz jeszcze większą radość i satysfakcje z wykonanej pracy.

sprzątanie z marie kondo

Radość

Zapamiętaj główną zasadę: zostaw tylko to, co przynosi radość. Zakurzona gofrownica, nigdy nie używana waza, zestaw uroczych, niepraktycznych misek – pozbądź się ich!

Nie musisz wyrzucać wszystkiego. Zorganizuj coś w rodzaju wyprzedaży garażowej. Z pewnością wśród twoich sąsiadów są ci, którym spodoba się niepotrzebne Tobie rzeczy.

sprzątanie z marie kondo

Praktyczność

Czy naprawdę potrzebujesz 4 praktycznie identycznych trzepaczek, 2 obieraczek do warzyw, 3 korkociągów o różnej wielkości? Pozbądź się ich przynajmniej tak, aby nie zajmowały miejsca.

dodatkowe przedmioty w kuchni

Praktyczność

Niezwykłe skrobaczki, pojemnik na łuski ryb, nożyczki do ziół, specjalny nóż do bananów … Kiedy widzisz te rzeczy w reklamie, trudno jest się oprzeć i ich nie kupić.

W rzeczywistości większość z tych rzeczy są bezużyteczne, ale zajmują dużo miejsca w szufladzie. Pożegnaj się z nimi…

niezwykłe gadżety kuchenne

Zdrowa lodówka

Zrób porządek również w lodówce. Zawsze są w niej jakieś zapomniane sosy, sery, warzywa, które już dawno nie nadają się do spożycia. Trzymaj przygotowaną żywność w czystych pojemnikach, to również bardzo ważne.

kontenery chłodnicze

Sąsiedzi

Dobre stosunki sąsiedzkie są w porządku tylko wtedy, gdy sąsiadami nie są mole, ćmy i robaki. Przejrzyj mąki, przyprawy, makarony i wyrzuć opakowania z nieproszonymi gośćmi.

W przyszłości przechowuj tego typu produkty w szczelnie zamkniętych szklanych słoikach.

płatki i przyprawy w banku

Pamiątki

Zestaw do herbaty od babci może wywoływać piękne wspomnienia, ale co jeśli już dawno brakuje im podstawek itd. Proponujemy twórcze podejście do zadania, można wykorzystać je w różne sposoby np. jako doniczki do kwiatów itd.

rzemiosło ze starych potraw

Racjonalność

Użyj wszystkich dostępnych przestrzeni w kuchni. Użyj całej wysokości szafek kuchennych. Istnieje wiele zawieszanych organizerów do mocowania na półkach czy wkładek szufladowych.

miejsce pod zlewem

Życie nie powinno zamieniać się w niekończące się sprzątanie. Dlatego zorganizuj przestrzeń w kuchni tak, abyś mogła szybką ją posprzątać.

A jeśli podoba Ci się artykuł, podziel się nim ze znajomymi.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!