Domowe ogórki uprawiane na parapecie. Sklepowe nie mogą się z nimi równać.

Nie ma to, jak ogórek wyhodowany na swoim ogrodzie lub działce. Intensywny zapach, smak i kolor, ale przede wszystkim samo zdrowie.

Dzisiaj nie każdy ma ten kawałek ziemi, zwłaszcza mieszkający w dużych miastach, zatem część upraw została przeniesiona do domów – na balkony lub parapety. Niektórzy nawet posiadają mini szklarnie domowe. Dzięki temu ze świeżych warzyw czy ziół możemy cieszyć się przez cały rok.

Co ciekawe, w domu wyhodować możemy także ogórki, nawet bez konieczności podlewania ich. Poznaj nową, niewymagającą metodę uprawy ogórków na wodzie.

Wystarczą dwa wiadra i nieskomplikowany system nawadniania. Potrzebujesz wiadro 5-litrowe, w którym musisz wywiercić 3-4 otwory oraz wyciąć z niego dno.

Następnie umieść je w wiadrze 20-litrowym. W pokrywie większego wiadra wykonaj kilkanaście otworów wiertłem 8 lub 10, a jej średnicę musisz tak dopasować, by leżała prosto na mniejszym pojemniku.

Gdy już wszystko ułożysz, na ściance większego wiadra, poniżej umieszczonej pokrywy, wykonaj otwór średnicy mniej więcej szyjki plastikowej butelki.

Następnie przygotuj taką plastikową butelkę półlitrową – odetnij jej dno oraz zgnieć ją tak, by szyja stykała się z jedną ze ścianek. Następnie umieść ja w otworze z boku wiadra, a w nakrętce wykonaj dziurę i zakręć butelkę.

Teraz potrzebny będzie kawałek materiału syntetycznego, np. ze starej koszulki oraz sznurek. Z materiału przygotuj paski, a sznurek potnij na części. Ich długość powinna wynosić wysokość dużego wiadra plus 3 centymetry.

W każdym z otworów w klapie wiadra umieść kawałek materiału i sznurek. Następnie umieść ją we wiadrze, a wokół niej ułóż pozostały materiał lub agrofibrę.

Na pokrywę wsyp ziemię. Może to być zwykła ziemia z ogrodu zmieszana ze 100gr popiołu oraz 500ml obornika.

Gdy nie masz takiej możliwości, to wystarczy kupić gotowy grunt pod ogórki. Pamiętaj, żeby podczas zasypywania, linki i kawałki materiału trzymać w górze, by ułożyły się w ziemi pionowo.

Teraz możesz rozpocząć własną, domową uprawę. Na środku pojemnika umieść sadzonkę lub nasiona ogórka. Gdy ziemia jest sucha, dobrze ją podlej. Później nie jest to wymagane, ponieważ odpowiednio zamontowany system nawadniania trzyma wilgoć. Wiadro napełniaj wodą przez umocowaną butelkę.

Dobrym sposobem na trzymanie wilgoci, jest posypanie ziemi z wierzchu włóknem kokosowym. Poczekaj, aż ogórki urosną i ciesz się smakiem i zapachem własnych warzyw.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!