Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Na ratunek Twoim stawom: ćwiczenia rozciągające w każdym wieku, w końcu pozbędziesz się bólu

Masz trudności w poruszaniu się? Odczuwasz ból w stawach i kręgosłupie? Szukasz takiej aktywności, która odpowiada także osobom po 50. roku życia?

Zacznij codziennie wykonywać te proste ćwiczenia, by znacząco poprawić jakość swojego zdrowia.

Jak wykonywać ćwiczenia?

Pamiętaj, aby ruch był spokojny, nie „szarp”, unikaj gwałtownych wygięć. Nic na siłę – nie musisz od razu osiągnąć całego zgięcia – stopniowo zwiększaj zakres ruchu.

Zadbaj o siebie podczas ćwiczeń!

Rozciąganie wykonuj w bezpiecznych pozycjach, takich jak leżenie, siad, by uchronić się przed konsekwencjami utraty równowagi. Jeżeli stoisz, zadbaj, by mieć podparcie.

Jakie są efekty tych ćwiczeń?

  • pobudzisz nie tylko układ ruchu, ale także układ krążenia, dzięki czemu Twoje stawy będą lepiej ukrwione, a co za tym idzie lepiej, odżywione i zdrowsze.
  • wydłużysz te mięsnie, które są skrócone, rozluźnisz te, które były zbyt mocno napięte,
  • osłabione mięśnie zostaną wzmocnione,
  • przeciwdziałasz potencjalnym urazom – dzięki rozciągnięciu skróconych mięśni zapobiegasz ciągnięciu przez nich stawów na bok, co mogłoby być przyczyną zatorów.

Poniżej prezentujemy Ci zestaw prostych ćwiczeń rozciągających. Możesz wykonywać je tam, gdzie tylko masz ochotę: w domu, w pracy, u koleżanki.

Ćwiczenia mięśni szyi.

Ćwiczenie 1:

Usiądź prosto. Przechyl głowę tak, jakbyś chciała dotknąć uchem ramienia. Możesz wzmocnić efekt rozciągania pomagając sobie przyłożoną do głowy ręką (tą samą, w którą stronę zginasz głowę – np. głowa do lewego ramienia, pomaga lewa ręka).

Wytrzymaj tak 30 sekund po czym wolno wróć do neutralnej pozycji lub odwróć na chwilę głowę w przeciwnym kierunku.

Ćwiczenie 2.

Ponownie usiądź prosto. Ręce zapleć na karku. Możesz dłońmi pchać głowę do przodu (delikatnie!) lub pochylić głowę lekko w dół, zbliżając brodę do mostka.

W każdej z tych wersji głowa powinna stawiać opór. Pamiętaj, aby nie używać dużo siły, wystarczy, że poczujesz rozciąganie. Po 30 sekundach wróć do pozycji neutralnej.

Rozciągnij plecy!

Ćwiczenie 3:

Usiądź na podłodze w siadzie prostym (plecy proste, nogi wyprostowane z przodu). Zegnij jedną nogę i oprzyj na niej łokieć przeciwnej ręki (zginasz prawą nogę, opierasz lewy łokieć).

Jednocześnie wkręć całe ciało, tak aby móc dosięgnąć łokciem kolana. Drugą ręką podeprzyj się z tyłu (dłonią lub palcami). Przytrzymaj około minuty i zmień strony.

Ćwiczenie 4:

To nieco bardziej zaawansowane ćwiczenie, ale warto je wypróbować, ponieważ rozciąga mięśnie przy łopatce.

Wyciągnij obie ręce w górę, a następnie zegnij je w taki sposób, aby lewa dłoń zwisała swobodnie na plecach, wzdłuż linii kręgosłupa, a prawa opierała się na łokciu lewej ręki. Przytrzymaj kilkanaście-kilkadziesiąt sekund (dopasuj czas do swoich potrzeb) a następnie zmień strony.

Dzięki tym ćwiczeniom możesz poprawić stan swojego zdrowia. Powodzenia!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!