Tradycyjny przepis na pierogi ruskie, zobacz jak zrobić pierogi aby zawsze się udały

By pierogi były smaczne muszą być spełnione tylko dwa warunki: ciasto powinno być delikatne i cienkie, a farsz odpowiednio przyprawiony.

Potrzebne składniki

Ciasto

  1. 1 kg mąki poznańskiej
  2. 450 ml ciepłej wody*
  3. 1 jajko
  4. 1 płaska łyżeczka soli

Farsz

  1. 1½ kg ugotowanych ziemniaków**
  2. 800 g białego sera
  3. 2 średnie cebule
  4. pieprz czarny
  5. oliwa
  6. sól

Okrasa

  1. 2 duże cebule
  2. oliwa

Przygotowanie

Ciasto

  1. Do miski wsypujemy mąkę i dodajemy jajko, wodę i sól. Zagniatamy aż ciasto będzie jednolite i gładkie. Następnie owijamy je folią spożywczą i odkładamy na 20-30 minut. Po upływie tego czasu ciasto powinno się zrobić miękkie i elastyczne. Teraz możemy zacząć lepić pierogi.

Farsz

Obieramy cebulę i siekamy drobno. Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulę aż uzyska jasny, złocisty kolor.W maszynce do mięsa mielimy ziemniaki z serem, do których następnie dodajemy sól, sporą ilość zmielonego czarnego pieprzu (według uznania) i usmażoną cebulkę (bez tłuszczu).

Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Dosypując pieprz warto pamiętać, że farsz w tradycyjnych pierogach ruskich jest dosyć pikantny.

Ciasto wyjmujemy z folii i dzielimy na 5-7 części. Blat posypujemy mąką. Ciasto wałkujemy na cienki, okrągły placek. Każdorazowo bierzemy jedną część, a resztę przykrywamy ściereczką lub folią, aby zapobiec wysychaniu.

Szklanką lub innym okrągłym przedmiotem z ostrą krawędzią, wycinamy kółka. Na środek każdego kółka nakładamy łyżkę farszu i sklejamy brzegi. Należy uważać, by farsz nie dostał się w miejsce sklejenia. Jeśli ciasto nie chce się sklejać, brzegi można posmarować odrobiną zimnej wody.

Pierogi układamy na blacie posypanym mąką i przykrywamy ściereczką. Do garnka wlewamy wodę na około 3/4 wysokości, dodajemy łyżkę oliwy, łyżeczkę soli i doprowadzamy do wrzenia. Do gotującej się wody wrzucamy po kilka pierogów.

Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką i gotujemy na małym ogniu. Gdy pierogi wypłyną na powierzchnię wody gotujemy jeszcze około 1,5 minuty i wyjmujemy używając łyżki cedzakowej, by odsączyć wodę. Czas gotowania jest zależny od wielkości pierogów i grubości ciasta, dlatego najlepiej obserwować ich zachowanie w wodzie.

 

Okrasa

  1. Cebulkę obieramy i drobno siekamy. Na patelnię wlewany oliwę tak, by zakryła dno i podgrzewamy. Podsmażamy cebulkę na złoto i posypujemy nią ugotowane pierogi.

* każda mąka wchłania inaczej więc ilość wody uzależniamy od rodzaju mąki.

** ziemniaki najlepiej ugotować dzień wcześniej

Ważne

  1. – pierogi podczas gotowania powinny swobodnie pływać, dlatego wlewamy dużo wody
  2. – pierogi powinny mieć delikatne, cienkie ciasto i zawierać dużo farszu
  3. – pierogi najlepiej smakują na drugi dzień; odsmażone na oleju lub maśle
  4. – pierogi nadają się do zamrażania tak przed, jak i po ugotowaniu. Trzeba tylko zadbać, by się nie skleiły. Najlepiej ułożyć pojedynczo na tackach i wstawić do zamrażarki. Kiedy zamarzną przekładamy do woreczka foliowego i przechowujemy w zamrażarce maksymalnie 4 miesiące.

Przekaż przepis znajomym, by i oni mogli cieszyć się doskonałymi pierogami!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!