Sekrety zdrowych storczyków. Stosuj te sztuczki, a nie poznasz swoich kwiatów.

Orchidea to roślina, która w przyrodzie rośnie w tropikalnych szerokościach geograficznych i dlatego wymaga szczególnej opieki ze względu na swoją specjalną strukturę.

Posiadanie powietrznych korzeni dla orchidei jest normalne. W naturalnych siedliskach może w ogóle żyć bez ziemi i otrzymuje substancje odżywcze z powietrza i kory drzew.

Pierwszą funkcją korzeni storczyków jest dostarczenie roślinie substancji niezbędnych do pełnego wzrostu. Druga to utrwalenie w podłożu lub na drzewie.

Korzenie storczyków są zielone. Nawet te, które są w podłożu, mają zielonkawy kolor. Są wypełnione chlorofilem i wymagają światła słonecznego, aby go aktywować. Dlatego zaleca się sadzenie orchidei w przezroczystej dużej doniczce.

Przyciemnione korzenie brązowego, jesionowego, szarego koloru wskazują na chorobę roślin. Jeśli roślina ma takie korzenie, lepiej je przyciąć, aby choroba się nie rozprzestrzeniła.

Korzenie rosnące nad podłożem zwykle nie ciemnieją. Nie można ich odciąć, jeśli żyją. Aby sprawdzić ich stan, umieść orchideę pod bieżącą wodą. Żywe powietrzne korzenie staną się jaśniejsze, twardsze i gładsze w dotyku.

korzenie storczyków

Przestarzałe korzenie nie zmienią się, więc należy je przyciąć. W przeciwnym razie spowodują uschnięcie rośliny, utrudnią tworzenie nowego systemu korzeniowego.

Surowo zabrania się odcinania powietrznych korzeni orchidei, jeśli kwitnie. Roślina może przestać kwitnąć.

korzenie storczyków

PRZYCZYNY USZKODZENIA KORZENIA

Usychają kiedy orchidea jest zbyt rzadko podlewana.

Pleśń. Storczyki nie lubią zarówno suchego środowiska, jak i nadmiaru wilgoci. W naturalnych warunkach regulują ilość wilgoci z powietrza tropikalnego. Ale na naszym parapecie rosną w doniczce, gdy korzenie są wypełnione wodą, zaczynają pleśnieć. Przy nadmiarze wilgoci w doniczce, przy braku światła i niskiej temperaturze powietrza korzenie chorują.

Jeśli orchidea ma dużo powietrznych korzeni, a jednocześnie ma gęstą drzewną strukturę, oznacza to, że wewnętrzne korzenie już dawno się odrętwiały, roślina starzeje się.

JAK PRZYCINAĆ USZKODZONE OBSZARY KORZENI

Przygotuj narzędzia: ostry nóż lub sekator ogrodowy.

korzenie storczyków

Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki. Otrząśnij ją z podłoża. Sprawdź cały system korzeni. Odetnij uszkodzone lub przestarzałe obszary. Konieczne jest przycięcie korzeni powietrznych i wewnętrznych.

Przemyj obszar cięcia roztworem nadmanganianu potasu lub pokruszonego węgla drzewnego. Jeśli chcesz, możesz również namoczyć korzenie w roztworze witaminowym przez 15 minut, aby je odżywić. Aby to zrobić, wymieszaj 1 ampułkę witaminy B, B1 i B12.

Po przycięciu posadź orchideę na nowym podłożu.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!