Koper u mnie rośnie i kwitnie przez całe lato. Aż sąsiadki błagają o pęczek do obiadu.

Wiadomo, że koper jest jednym z najbardziej pożytecznych i zdrowych ziół wśród pozostałych. Dietetycy zalecają spożywanie świeżych ziół tak często, jak to możliwe, ale nie zawsze jest szansa znaleźć w sklepie świeży, piękny koperek.

Rozwiązanie tego problemu jest dość proste, wystarczy wyhodować go samodzielnie.

Koper jest jednym z najbardziej bezpretensjonalnych upraw ogrodowych, ale wielu początkujących ogrodników z jakiegoś powodu nie radzi sobie z jego sadzeniem.

Nie ma znaczenia, czy uprawiasz zioła na otwartym polu, czy decydujesz się urządzić mini-ogród na spodku w mieszkaniu, z naszymi poradami na temat sadzenia kopru, z pewnością będziesz mógł cieszyć się pachnącymi latem ziołami.

jak sadzić koper i pietruszkę w domu

Jak sadzić koper

Świeże nasiona kopru kiełkują bardzo powoli i mogą w ogóle nie wykiełkować z powodu dużej ilości olejku eterycznego, który zawierają. Ponadto nasiona będą słabo kiełkować, jeśli zostaną posadzone w kwaśnej glebie.

Jeśli masz tylko świeże nasiona, przed sadzeniem będą musiały zostać przetworzone w następujący sposób.

ZAPRAWIANIE NASION

Zrób małą torebkę z gazy i włóż tam nasiona.

Mocze je w gorącej wodzie przez trzy dni, zmieniaj wodę za każdym razem, gdy ostygnie. Średnio trzeba zmieniać wodę 5 razy dziennie.

Następnie połóż nasiona na gazie i przykryj wilgotną szmatką, pozostawiając je w ciepłym miejscu na 4 dni, aż pojawią się kiełki.

jak sadzić koper w ogrodzie

Przed siewem trochę osusz nasiona.

jak sadzić koper i pietruszkę

Podczas sadzenia kopru wysiewaj kopce, a nie rzędy jak zwykle. Do otworu wielkości 10-15 cm włóż nasiona i zakop, a następnie podlej wodą.

jak sadzić koper na parapecie

Dla dobrego wzrostu konieczne jest posadzenie rośliny w dobrze oświetlonym miejscu.

Jeśli użyjesz tych małych wskazówek, zawsze będziesz mieć luksusowe, świeże zioła na stole.

Dzięki tak ostrożnemu podejściu koper będzie bardziej soczysty i pachnący, a co najważniejsze, bez żadnych nawozów i szkodliwych substancji!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!