Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Odkąd stosuję te ćwiczenia na rwę kulszową – zapomniałam czym jest ból. Wystarczy kilka minut dziennie

Siedzący tryb życia nie sprzyja naszemu organizmowi. Prawda jest taka, że wielu z nas spędza przed komputerem godziny, a wieczory dodatkowo na kanapie przed telewizorem.

Efekt? Bóle mięśni i stany zapalne. Brak jakiejkolwiek aktywności tylko przybliża nas do utraty zdrowia i problemów z układem ruchu.

Jedną z coraz częstszych przypadłości jest rwa kulszowa. Dolegliwość ta dotyczy najdłuższego nerwu w naszym ciele, który przebiega od kręgosłupa i kończy się przy stopie.

Zaniedbanie aktywności fizycznej może więc wywołać dyskomfort, a nawet ból na całym tym odcinku. Sztywność mięśni lub ich słabość może wywoływać zapalenia, to z kolei promieniuje na nerw kulszowy i koło się zamyka. Jeśli nie zareagujemy w porę, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Jak przeciwdziałać rwie kulszowej?

Przede wszystkim dbając o przerwę w pracy na rozruszanie mięśni, a także wykonując odpowiednie ćwiczenia rozciągające w domu. Kilka prostych ćwiczeń może zdecydowanie pomóc, a na pewno nie zaszkodzą!

Najlepiej wykonać jest całą serię ćwiczeń:

1. Połóż się na podłodze.

Wykorzystaj do tego np. karimatę, będzie Ci wygodniej. Nogi zegnij w kolanach i nie odrywaj stóp od podłogi. Teraz zegnij jedną nogę i przyciągnij do klatki piersiowej.

Złap ją obiema rękami i staraj się wypchnąć nogę do góry, aż do całkowitego rozciągnięcia. Powtórz czynność z drugą nogą. Wykonaj to ćwiczenie jeszcze kilka razy, dbaj, by ćwiczenie było wykonywane starannie oraz powoli.

2. W kolejnym ćwiczeniu połóż się na plecach, nogi wyprostuj.

Na kolana połóż ręce. Teraz powoli, jednocześnie, przyciągaj obie nogi do piersi. W pełnym zgięciu utrzymuj je przez około pół minuty, po czym powróć do pozycji wyprostowanej. Powtórz to ćwiczenie co najmniej 3 razy.

3. Następna tura ćwiczeń zaczyna się od leżenia na plecach.

Kolana zegnij, stopy trzymaj mocno przy podłodze. Teraz powoli podnieś jedną z nóg i przełóż ją nad drugą, której nie odrywasz od ziemi. Stopa uniesionej nogi powinna zrównać się z poziomem kolana w drugiej nodze i być w pozycji prostopadłej.

Teraz chwyć się pod kolanem nogi dotykającej ziemi i przyciągnij ją powoli do siebie. Trzymaj do momentu uczucia rozciągania mięśnia. Odlicz 30 sekund i wróć do pozycji startowej. Powtórz to ćwiczenie dla obu nóg po 3 razy.

4. Kolejne ćwiczenie zaczynamy od pozycji na czworka.

Dokładnie się wyprostuj, kolana utrzymuj w prostej linii do bioder. Teraz wykonaj tzw. „koci grzbiet”, czyli wypnij plecy do góry, a głowę skieruj w stronę podłogi.

Następnie wykonaj podobny ruch, tylko w drugą stronę – plecy w dół, a głowa do góry (wklęśnięty grzbiet). Poczujesz spore naprężenie. Powtórz ćwiczenie po 10 razy w każdą stronę.

5. W ostatniej części ćwiczeń połóż się głową do ziemi.

Nogi zginaj w stronę głowy, a rękami staraj się złapać za stopy. Kiedy je chwycisz, utrzymaj się w takiej pozycji przez kilka sekund i puść. Powtórz ćwiczenie ok. 10 razy.

Ten zestaw ćwiczeń pozwoli Ci zapewnić odpowiednią gimnastykę dla swoich mięśni. Pamiętaj, by wykonywać je powoli oraz dokładnie.

Przed treningiem możesz się delikatnie rozgrzać truchtając w miejscu. Powodzenia!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!