Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Warto z nich skorzystać. Przepis na długowieczność – Japoński 105-letni lekarz podzielił się bezcennymi radami.

Codziennie tysiące ludzi na całym świecie zadaje sobie nieustannie jedno i to samo pytanie: jak szczęśliwie i długo żyć?

I wiele z tych pytań pozostaje bez odpowiedzi. Sposób na szczęśliwą długowieczność znalazł japoński lekarz Shigeaka Hinohara, który ma już 105 lat i ciągle potrafi cieszyć się życiem. Hinohara swoją karierę medyczną rozpoczął w 1941 roku w Tokio.

Jest autorem aż 150 książek, w tym poradnika „Jak żyć długo i szczęśliwie”.

Podzielił się on swoim doświadczeniem i udzielił kilku rad, co zrobić, by jak najdłużej zachować dobrą formę nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną.

Schody zamiast windy?

Dokładnie tak i to dosłownie. W dzisiejszych czasach mamy coraz mniej ruchu. Siedzący tryb życia, praca częściowo lub nawet całkowicie zdalna, wszystko to sprawia, że pojawiają się kłopoty ze zdrowiem, krążeniem, kondycją.

Nawet zabójcze ćwiczenia na siłowniach nie są w stanie zrekompensować naturalnej porcji ruchu. Zamiast więc kolejny raz jechać windą, może lepiej wybrać schody? Początkowo z pewnością będzie to kończyło się zadyszką, ale z czasem zauważymy efekty!

Nie zawsze słuchać nakazów lekarza

Wydawać by się mogło, że jest to zalecenie skrajnie nieodpowiedzialne, ale kto lepiej zna własny organizm, niż my sami? Trzeba więc uważnie obserwować siebie, słuchać tego, co nasze ciało chce nam przekazać. I współpracować z lekarzem. Dzięki uwadze będziemy mogli zauważyć, co dla nas jest najbardziej, a co mniej korzystne.

Dzielić się wiedzą i umiejętnościami

Jeśli robisz coś dobrze, masz doświadczenie, nie bój się podzielić tą wiedzą z innymi! Oni zdobędą dzięki temu doświadczenie, a Ty satysfakcję i zadowolenie, a to klucz do uzyskania psychicznego komfortu od którego niedaleko już do szczęścia.

Emerytura to nie przymus

Niektórzy o niej marzą, chcą wtedy odpocząć i wreszcie zrobić coś dla siebie. Inni przeciwnie, boją się, że na emeryturze ich życie stanie się puste. Doktor Hinohara przekonuje, że emerytura nie jest koniecznością i wcale nie musi być postrzegana jako koniec aktywności życiowej. Jeśli praca zawodowa daje nam satysfakcję, pracujmy jak najdłużej.

Życie według planu

Wszystkiego nie da się zaplanować, ale warto mieć na swoje życie pomysł i próbować konsekwentnie go realizować. Nawet jeśli nam się nie uda, nie należy się poddawać. Marzenia dodają pozytywnej energii.

Nie zawsze trzeba liczyć kalorie

Dieta jest ważna, ale doktor Hinohara nie był zwolennikiem drastycznych rozwiązań dietetycznych. Sam zjadał łyżkę oliwy dziennie, wypijał filiżankę kawy, ale sięgał także po ryż, mleko a nawet ciasteczka na lunch.

Grunt to pozytywne nastawienie

Trudno czasami nie poddawać się złym myślom, ale warto z nimi walczyć i nie dopuścić, by zbytnio zawładnęły naszą psychiką. Zamartwianie się sprawami na które nie mamy wpływu, w niczym nam nie pomoże, a tylko zniechęci do życia.

Warto wiedzieć, że nadmierny lub długotrwały stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Spróbujmy cieszyć się każdą chwilą i znajdujmy czas na odprężenie, z ulubioną książką, na spacerze, oglądając dobry film, lub ćwicząc np. jogę.

Siła umysłu

Nie da się uciec przed smutkiem, żalem, czy złem, które nas spotyka, ale własnym nastawieniem możemy zminimalizować siłę rażenia złych emocji czy sytuacji. Cierpienie też trzeba nauczyć się przeżywać. Choć to trudne nie trzeba się bać smutku, czy łez, one przyjdą to naturalne. Pozwólmy sobie na nie, ale potem podnieśmy się i spróbujmy patrzeć w przyszłość z nadzieją i pogodą ducha.

Pieniądze nie są najważniejsze

Pomyślisz, że to banał, głoszony przez człowieka, któremu nigdy ich nie brakowało. Nic bardziej mylnego, doktor Hinohara spędził jakiś czas w niewoli Armii Czerwonej, głodując i przebywając w złych warunkach.

Doświadczył więc cierpienia i niewygód, od których pieniądze nie mogły go uchronić. Podobnie dzieje się w naszym życiu.

Stroma materialna jest ważna, potrzeba nam przecież domu czy mieszkania, własnego miejsca, samochodu, działki, wakacji itd. itd., ale życia za pieniądze nie kupimy, a możemy stracić je na ciągłe narzekanie, że ich nie mamy.

Oswoić ból

Siła umysłu potrafi być tak wielka, że może zmniejszyć nawet ból fizyczny. Doktor Hinoara lubił słuchać dobrej muzyki, która przynosiła mu odprężenie i spokój oraz kontakt ze zwierzętami, który, jak nie od dziś wiadomo, ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!