Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Domowe drzewko laurowe – Jak łatwo i bezproblemowo uprawiać je na parapecie. Własne liście na wyciągnięcie ręki.

Jak prosto uprawiać drzewko laurowe na domowym parapecie? Własnej roboty liście laurowe!

Liść laurowy jest jedną z najstarszych roślin na ziemi. W starożytnej Grecji wieńce wykonane z liści laurowych były wyróżnieniem dla zwycięzców w igrzyskach olimpijskich. W dodatku liście laurowe to znakomita przyprawa w kuchni!

Jakie są sekrety uprawy liści laurowych w domu?

Przekonacie się, że uprawa tej rośliny jest bardzo łatwa, ponieważ nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji i bardzo dobrze się czuje na domowym parapecie!

Przygotowanie do zasadzenia rośliny

Są dwa sposoby uprawy liści laurowych: można zakupić sadzonkę albo nasiona. Drzewko laurowe można kupić w prawie każdym sklepie ogrodniczym.

Obserwacja kiełkujących nasion może i jest dłuższym procesem, ale jakże ekscytującym! Istotne jest odpowiednie przygotowanie nasion do kiełkowania. Jak dobrze to zrobić?

Najpierw umieść nasiona w roztworze nadmanganianu potasu na około 2-4 dni, w celu zabicia szkodliwych mikroorganizmów.

Zawiń je w zwilżoną gazę i pozostaw na 5 dni. Codziennie zwilżaj je wodą w temperaturze pokojowej. Jak pojawią się pierwsze pędy, od razu umieść je w przygotowanej glebie. Głębokość dołów powinna wynosić maksymalnie 1 cm.

Następnie przykryj doniczkę folią spożywczą, w celu zachowania ciepła i odpowiedniej wilgotności gleby. Pamiętaj je codziennie wietrzyć. Gdy pojawią się pierwsze kiełki, odklej folię.

Sadzenie rośliny

Liść laurowy to zdecydowanie bezpretensjonalna roślina. Wszystko to, czego potrzebuje to odpowiednia gleba oraz regularne podlewanie.

Najlepiej sprawdzi się doniczka wykonana z gliny lub ceramiki. Gleba może być uniwersalna, albo też ta do kaktusów.

Pielęgnacja rośliny – 5 zasad

1 – Roślina preferuje rozproszone światło, dlatego lepiej jest unikać jasnego słońca. Latem powinna stać w zacienionym miejscu w ogrodzie lub na balkonie.

2 – Odpowiednia temperatura powietrza dla rośliny to 15-20 stopni latem, a 10-15 stopni zimą.

3 – Liść laurowy uwielbia wilgotne powietrze, dlatego trzeba go regularnie spryskiwać oraz umieścić obok niego pojemnik z wodą.

4 – Glebę należy nawozić raz w miesiącu.

5 – Roślinę powinno się podlewać tylko ciepłą wodą. Latem należy to robić dwa razy dziennie, zimą wystarczy raz dziennie.

Zbieranie i suszenie liści

Przeważnie liście zbiera się w czwartym roku wzrostu rośliny. Najlepiej jest to robić od listopada do grudnia. Wtedy też następuje pełne dojrzewanie rośliny, a stężenie olejku będzie najwyższe.

Liście powinno się odcinać gałązkami i łączyć w wiązki, a następnie zawiesić w odpowiednio wentylowanym i chronionym przed słońcem pomieszczeniu. Gdy liście ulegną całkowitemu wysuszeniu, odrywa się je, sortuje i układa w pojemnikach do przechowywania.

Jak roślina osiągnie wysokość 50 cm, powinno się ją przyciąć do połowy korony. Procedura jest powtarzana co roku w drugiej połowie jesieni.

Gdy będziesz przestrzegać tych zasad, na pewno uda Ci się wyhodować piękne i zdrowe drzewko laurowe!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!