Najciekawsze i najpopularniejsze przepisy kulinarne w sieci!

Ocet – tani i skuteczny podczas robienia prania. Lepszy niż drogie detergenty

Pranie bez detergentów chemicznych? Oczywiście, że jest możliwe. Składnik, dzięki któremu możemy usunąć plamy z ubrań, praktycznie każda Pani Domu posiada w swojej kuchni. Chodzi o ocet! Wydaje się, że jest to dość niepozorny produkt w naszej kuchni, służący głównie do zakwaszania potraw.

Możemy go jednak użyć jako środek piorący, wybielający lub zmiękczający tkaniny. Jest znacznie tańszy od wszelkich proszków i detergentów do prania, a ponadto przyjazny dla środowiska. Do czego jeszcze możemy wykorzystać ocet? 

…do usuwania plam, które ciężko wywabić…

W przypadku usunięcia świeżych plam wystarczy namoczyć tkaniny w roztworze octu i wody. Należy wykonać roztwór w stosunku 1:2. Plamy przestarzałe i trudne do usunięcia trzeba potraktować nieco mocniej i spryskać je już samym, czystym octem. Po spryskaniu należy zostawić je na 10-15 minut. Po wypraniu wszystkie plamy, dzięki użyciu octu powinny zniknąć.

…do zmiękczania tkanin…

Niektóre detergenty używane do prania sprawiają, że nasze ubrania stają się sztywne i ostre w dotyku. Aby tego uniknąć wystarczy do prania dodać szklankę octu. Wlewamy go w miejsce dozownika na płyn w pralce. Dzięki temu nasze tkaniny będą miękkie i delikatne w dotyku.

…do zachowania bieli…

Pranie białych materiałów sprawia sporą trudność nie jednej Pani domu. Z czasem białe ubrania tracą swój kolor i szarzeją. W celu utrzymania oryginalnej bieli należy dodać do prania 1,5 szklanki octu.

Zabieg ten usunie również wszelkie plamy z białych materiałów. Używając octu, możemy również pozbyć się plam od potu. Wystarczy namoczyć ubrania w rozworze gorącej wody i octu w proporcji 1:4. 

…do zachowania kolorów ubrań…

Czym więcej pierzemy nasze ubrania, tym bardziej tracą one swoje kolory, przez co tkaniny tracą swój wygląd. Dodając szklankę octu do prania sprawimy, że ubrania nie będą blakły i zatrzymają swój kolor. Zabieg ten zapobiegnie również farbowaniu. Jeśli ubrania nadmiernie farbują lub tracą kolor można je też namoczyć w wodzie z octem.

…do usuwania brzydkich zapachów…

Niektóre części naszej garderoby przesiąkają niepożądanymi zapachami, których ciężko się pozbyć. Okazuje się, że pomoże nam w tym dodanie szklanki octu do prania. Posiada on właściwości, dzięki którym pozbędziemy się z ubrań bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!