Zakrzepy krwi – Nie lekceważ tych sygnałów ostrzegających.

Zakrzep we krwi. Czym może się objawić? Na co zwracać uwagę?

Mimo że głównie występuje głównie u kobiet, zakrzepica żył może dotknąć także mężczyzn. Powstawanie skrzepów krwi jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

Dzieje się tak, gdy skrzep oderwie się od pierwotnego miejsca powstania i przedostanie się do innego organu takiego jak płuca czy serce. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na dolegliwości, żeby możliwie jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Oto 10 najczęstszych objawów, którymi charakteryzuje się zakrzepica:

Ból kończyn:

Pojawieniu się zakrzepów często towarzyszy ból ręki czy nogi, niestety tak często lekceważony. Łatwo go pomylić ze skurczem mięśni, bo pojawia się często podczas chodzenia czy poruszania stawami. Jest jednak zdecydowanie bardziej niebezpieczny i nie można go ignorować.

Obrzęk kończyn:

Jeśli oprócz samego bólu w stawach pojawia się także ich obrzęk, należy bez zastanowienia udać się na konsultację z lekarzem. Skrzepy pojawiające się np. w kostce są niezwykle podatne na odłączanie się, przez co mogą dotrzeć do ważnych organów, powodując bardziej niebezpieczne objawy.

Plamy na skórze nóg:

Ciemne lub czerwone przebarwienia mogą być oznaką tworzenia się zakrzepów. Najczęściej są cieplejsze i bardziej czułe niż inne miejsca na skórze. Nierzadko towarzyszy im ból palców.

Czerwona smuga na skórze:

W konsekwencji zakrzepicy żył może występować również czerwona smuga wśród żyły. Ona również jest cieplejsza i bardziej czuła, czym wyróżni się od zwykłego siniaka.

Ból w klatce piersiowej:

Na szczęście dużo rzadziej ignorowany niż ból kończyny. Charakteryzuje się kłuciem w momencie brania głębokiego wdechu.

W tym przypadku zakrzepica jest często mylona z zawałem serca, ale nieistotne skąd się wziął ból – należy się i tak niezwłocznie udać na pogotowie lub zadzwonić na numer alarmowy.

Kołatanie serca:

Również odczuwalne w klatce piersiowej kołatanie może być niepokojącym objawem. Dzieje się tak, gdy zakrzep powstanie w płucach, przez co organizm nie otrzymuje tyle tlenu, ile powinien. Serce stara się nadrobić straty, przez co mocniej pompuje krew, a chory odczuwa charakterystyczne kołatanie.

Wymioty:

Zdarza się, że skrzep powstanie w okolicach podbrzusza, co prowadzi do silnego bólu i nudności, a czasami do obecności krwi w kale, co jest spowodowane niedokrwieniem jelit. To tzw. niedokrwistość krezkowa.

Kaszel:

Duszności, suchy kaszel bez przyczyny, zwiększone tętno i ból w klatce piersiowej to typowe objawy zatoru płucnego, czego nie można lekceważyć pomimo pospolitych dolegliwości.

Zadyszka:

Jeżeli czasami pojawiają się problemy z wzięciem głębokiego oddechu, wtedy też może to oznaczać obecność skrzepu krwi w płucu.

Ślepota:

Częściowa lub całkowita ślepota, choć bezbolesna, nie jest niczym przyjemnym. Może do niej doprowadzić niedrożność tętnicy środkowej siatkówki. Jeśli do tego pojawią się zawroty głowy lub problemy z utrzymaniem równowagi, prawie na pewno oznacza to zakrzepicę.

Podane wyżej przykłady oczywiście nie muszą świadczyć o problemach ze skrzepami krwi, jednak lekceważenie ich może doprowadzić do nieszczęścia, które w konsekwencji może okazać się niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!