Skuteczny i tani nawóz do storczyków. Kilka razy podlejesz i nie poznasz swoich kwiatów.

Domowe nawozy do storczyków ze skórki banana – tanim kosztem spraw, by Twoje kwiaty były najpiękniejsze!

Każdy, komu zamarzyła się domowa uprawa orchidei, wie, że rośliny te mają swoje wymagania. Nie wystarczy podłoże torfowe i umiarkowane podlewanie. Wbrew wielu opiniom, storczykom potrzebny jest również nawóz. Wynika to z tego, że gleba kory i mchu nie dostarcza im substancji odżywczych.

Najprostszym sposobem, zalecanym przez doświadczone kwiaciarki jest użycie skórki od banana. Tak, to nie pomyłka! Skórka tego owocu zawiera minerały cenne nie tylko dla ludzkich organizmów, ale również roślinnych – fosfor, potas, magnez i azot to dla storczyków prawdziwe wsparcie w czasie kwitnienia.

Zapraszam na 3 przepisy na nawóz ze skórką banana

Nawóz „Herbata:

Ułóż skórkę banana na słońcu do wyschnięcia. Gdy wysuszy się i stwardnieje, posiekaj ją na drobne kawałki. Jedną łyżeczkę produktu zalej 200 ml wrzątku. Gdy ostygnie do letniej temperatury, podlej korzenie storczyków.

Nawóz „Puder”

Skórkę od banana pokrój na drobne kawałki. Ułóż je miąższem do góry na blasze do pieczenia. Wysusz skórkę w piekarniku. Gdy wystygnie, zetrzyj ją na proszek (możesz zmielić w blenderze).

Nawóz „Nalewka”

Zdejmij skórki z dwóch bananów i zalej je wodą (ok. 2 litry). Tak przygotowaną nalewkę odstaw na 2 dni. Po tym czasie odcedź ją przy pomocy gazy. Następnie zmieszaj z wodą w proporcji 1:1. Podlej korzenie storczyków.

Nawożenie storczyków – wszystko, co musisz wiedzieć

  • Należy nawozić orchidee w okresie wzrostu, kiedy wypuszczają nowe liście
  • Nawozimy przy co drugim podlewaniu
  • Jeśli po wyrośnięciu jednego liścia zacznie się pojawiać następny, kontynuujemy nawożenie. Jeśli natomiast nie pojawią się następne liście, przestajemy nawozić!
  • Nawozimy w czasie kwitnienia, chyba że dopiero kupiliśmy już kwitnący storczyk – wtedy nie należy nawozić! Po raz pierwszy robimy to, gdy miną ok. 3-4 miesiące.
  • Latem, jesienią i zimą storczyki rosną wolniej, nawozimy je więc maksymalnie raz w miesiącu.
  • Nie nawozimy chorych, osłabionych roślin!
  • Nie nawozimy po przesadzeniu!

Wykorzystaj te informacje, aby cieszyć się pięknem swoich ulubionych kwiatów!

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!