Nie powinnaś bagatelizować tych 9 objawów, które mogą wskazywać na raka piersi. To ważne

Rak piersi jest jedną z najpoważniejszych chorób występujących u kobiet. Według danych nowotwór ten jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów osób płci żeńskiej w Polsce.

Każdego roku przybywa kilka tysięcy nowych przypadków, a największą zachorowalność notuje się między 55 a 65 rokiem życia. Tylko w ciągu ostatnich trzech dekad liczba wykrytych nowotworów piersi wzrosła dwukrotnie.

Stąd tak ważna jest profilaktyka oraz szybkie wykrycie objawów. Odpowiednio wcześnie wykryty rak może uratować życie. Oto kilka podstawowych sygnałów, których nie wolno lekceważyć!

1. Guzki i nienaturalny kształt

Najlepszą profilaktyką jest samodzielne badanie piersi. Należy dokładnie obejrzeć jej kształt, a następnie dotykowo sprawdzić czy nie ma wyczuwalnego guzka. Także przebarwiona skóra, zaczerwienienie lub owrzodzenie powinno wzbudzić naszą czujność.

2. Obrzęk wokół piersi

Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę pach i węzłów chłonnych. Jakiekolwiek powiększenie, obrzęk lub wybrzuszenie w tych miejscach powinno zostać szczegółowo zbadane przez lekarza.

3. Zmiana wyglądu brodawki

Kontrolując piersi, warto przyjrzeć się brodawkom. Zmiana pigmentu w ich okolicy bądź sam nienaturalny wygląd sutka mogą być pierwszymi objawami choroby.

4. Wklęśnięcia 

Wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej także powinno być dla nas poważnym sygnałem. Wklęśnięciu może towarzyszyć podrażnienie lub zaczerwienienie skóry.

5. Jednostronny wyciek z brodawki

Jeśli nie karmisz bądź nie jesteś w ciąży, jakikolwiek wyciek z brodawki to alarmujący sygnał. Obserwuj czy z brodawek nie wycieka ropny bądź w kolorze krwi płyn. W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawy natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

6. Powiększenie jednej z piersi

Kobiety powinny zwrócić uwagę także na ogólny kształt swoich piersi. Naturalnie mogą one odrobinę się od siebie różnic, ale jeśli od pewnego czasu zauważamy zdecydowaną różnicę w wielkości, warto wówczas umówić się na konsultacje ze specjalistą.

7. Ból piersi

Ból zazwyczaj sygnalizuje problemy ze zdrowiem. Jeśli wyczuwamy go w obrębie piersi, może być to dla nas istotna informacja. W takim wypadku należy udać się do lekarza celem dokładniejszego zbadania.

8. Zmiana w wyglądzie skóry

Jakiekolwiek zmiany skórne wokół piersi powinny być stale monitorowane. Mogą bowiem one być pierwszymi oznakami tej groźnej choroby. Jeśli zaczerwienienie, wrzody lub zgłębienia utrzymują się przez dłuższy czas, trzeba wówczas poddać się kompleksowym badaniom.

9. Powiększone gruczoły 

Bacznie należy przyglądać się gruczołom. Twarde, nabrzmiałe obszary wokół piersi bądź w okolicy pach mogą świadczyć o występowaniu komórek rakowych w organizmie.

Powyższe objawy są niezwykle groźne i bezwzględnie należy konsultować je z lekarzem. Nie zawsze mogą oznaczać raka piersi, niemniej zdrowie jest najważniejsze i każdorazowo trzeba reagować.

Trzeba pamiętać, że rak piersi w początkowej fazie nie boli, dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie symptomów i odpowiednie leczenie. Tylko stale kontrolując swoje piersi, można skutecznie zlokalizować oraz zdiagnozować nowotwór.

Szybkie zastosowanie leczenia pozwoli na skuteczną walkę z chorobą i uratowanie życia. Nie lekceważ objawów, nawet jeśli to niegroźna infekcja, dla spokoju warto się zbadać.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!